Miadent Diş
ONLİNE RANDEVU Hemen Ara

Diş Telleri Çeşitleri ve Bakımı

Diş Telleri Çeşitleri ve Bakımı

Diş Teli Nedir?

Diş telleri, çarpık ve yanlış hizalanmış dişleri düzelten ortodontik cihazlardır.

İnsanlar ortodonti denilince normalde bu tedavi akla ilk gelen tedavidir. Diş telleri hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle sadece hastanın gülümsemesini düzeltmek için değil aynı zamanda çenesini yeniden hizalamak için kullanılır.

Diş telleri her yaştan insan için mevcuttur. Bununla birlikte, 10 ila 14 yaş arasındaki çocuklar tedavi görmek için en yaygın yaş grubudur.

Braket Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ortodontik tedavi her hastanın ihtiyacına, çene ve diş yapısına ve yaşına göre farklılık gösterir. Dişleri yeniden hizalamak ve zamanla daha sağlıklı bir gülümseme oluşturmak için birbirine bağlanan yedi ana diş teli bileşeni vardır:

Braket:

En popüler diş teli türleri, küçük, kare şekilli metal veya seramik parçaları olan braketleri kullanır. Her dişin ortasına yerleştirilirler ve hastanın ihtiyaçlarına ve dişlerinin nasıl hizalandığına bağlı olarak kademelendirilirler.

Ark Teli:

Metal bir ark teli braketlerin ortasından geçer ve dişlere sürekli basınç uygular. Tel kademeli olarak dişleri ideal pozisyonlarına kaydırır.

Elastik Ligatür:

Elastik bitişik harfler, her bir braketin etrafında dönen küçük lastik bantlardır. Ligatürler, ark telinin yuvasında kalmasını sağlar. Ayrıca dişleri doğru pozisyonlarına yönlendirmeye yardımcı olurlar. Lastikler çeşitli boyut ve renklerde gelir ve her ortodontik ayarlama randevusunda değiştirilir.

Zincir Elastik:

Zincir lastikleri veya güç zincirleri, her dişteki elastik bağların yerini alır. Dişlere daha da fazla baskı uygularlar ve dişleri birbirine çeken bir sıkma kuvveti oluştururlar. Tipik olarak, güç zincirleri tedavinin sonunda kullanılır.

Tel Ligatür:

Tel ligatürleri, ark telini yerinde tutan ince, paslanmaz çelik tellerdir. Teller ayrıca bireysel braketleri her dişe sabitler. Bunlar, ark telini brakette tutmanın zor olduğu durumlarda elastik ligatürlerin yerine kullanılabilir.

Bobin:

Helezon yaylar olarak da adlandırılan bobinler, dişler birbirine çok yakın olduğunda (üst üste bindiğinde) iki braket arasına yerleştirilir. Sarmallar dişleri ayırır ve hastanın ısırmasını eski haline getirir.

Lastik Bant:

Lastik bantlar kancalara takılır ve üst ve alt braketleri birbirine bağlar. Dişlerin düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlar ve çenenin yeniden konumlandırılmasına yardımcı olur. Lastik bantlar hasta tarafından günlük olarak takılır ve çıkarılır.

4 Çeşit Braket

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı tip ve yüzden fazla diş teli markası vardır.

Yetişkinler için görünür metal diş telleri istemeyenler için daha estetik seçenekler mevcuttur. Örneğin, şeffaf seramik diş telleri, metal diş tellerinin boyutunu ve şeklini yansıtır ancak aslında porselenden yapılır.

Dört yaygın diş teli türü şunları içerir:

  • Geleneksel Metal Braketler

Geleneksel metal diş telleri en etkili ve uygun fiyatlı ortodontik tedavi seçeneğidir.

Aşırı kalabalığı düzeltirler, dişleri hizalarlar ve çeneyi yeniden konumlandırırlar. Bir ortodontist, rutin kontroller sırasında dişleri küçük artışlarla kolayca hareket ettirir. Çocuklar ve gençler için geleneksel diş telleri en popüler seçenektir. Görünür metal braketlere aldırmayan yetişkinler için de seçenekler mevcuttur.

  • Temiz Parantez

Seramik veya görünmez diş telleri olarak da adlandırılan şeffaf diş telleri, metal diş telleri ile aynı boyut ve şekildedir ve aynı amaca hizmet eder.

İki tip arasındaki temel fark, şeffaf diş tellerinin diş renginde braketlere sahip olmasıdır, yani doğal dişlerle uyum sağlarlar ve daha az fark edilirler. Şeffaf diş tellerinin lastik bantları ve elastik bileşenleri de şeffaf veya beyazdır. Görünmez diş telleri gençler ve yetişkinler için idealdir.

  • Lingual Braketler

Lingual diş telleri, geleneksel metal diş tellerine göre daha az bilinen, alternatif bir seçenektir. Bu “görünmez” ortodontik tedavi, geleneksel diş tellerine benzer. Ancak asıl fark braket ve tellerin dişlerin arka kısımlarına yerleştirilmesidir.

Lingual diş telleri, geleneksel “dış” diş telleri ile aynı donanım ve yöntemleri kullanır.

  • Hizalayıcıları Temizle

Invisalign gibi şeffaf plaklar, bir başka popüler “görünmez” ortodontik tedavi seçeneğidir. Minimal invaziv ve çıkarılabilirler.

Genellikle geleneksel metal diş telleri ile aynı maliyete sahiptirler. Hastalar her özel hizalayıcıyı üç haftaya kadar takmalıdır. Dişler bir seferde milimetrenin küçük bir kısmını hareket ettirir ve daha az muayenehane ziyareti gerektirir. Hizalayıcılar, gençler ve yetişkinler için popüler bir seçenektir.

ONLİNE RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

HAKKIMIZDAMİADENTYeni Nesil Diş Hastanesi
444 5 642