Miadent Diş
ONLİNE RANDEVU Hemen Ara

Diş Fırçaları ve Diş Fırçalamanın Püf Noktaları

Diş Fırçaları ve Diş Fırçalamanın Püf Noktaları

Diş Fırçaları :

Miadent hekimlerinin önerisi, insanların dişlerini günde iki kez iki dakika yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalamalarıdır.
Diş fırçalarını her üç ila dört ayda bir veya kıllar gözle görülür şekilde matlaşmış veya yıpranmışsa daha sık değiştirin.
Manuel veya elektrikli diş fırçaları etkin bir şekilde kullanılabilir.

Diş Fırçası Bakımı :

Diş fırçaları paylaşılmamalıdır. Bir diş fırçasının paylaşılması, insanlar arasında vücut sıvıları ve mikroorganizmaların değişimine neden olabilir.
Kalan macun ve kalıntıları temizlemek için her kullanımdan sonra diş fırçasını iyice durulayın.
Kullandıktan sonra diş fırçalarını dik bir konumda saklayın ve kurumaya bırakın. Nemli bir diş fırçasını kapalı bir kapta saklamak, açık havaya maruz bırakmaktan çok mikrobiyal büyümeyi teşvik eder.
Diş fırçaları, kıllar keçeleşirse veya yıpranırsa, yaklaşık üç ila dört ayda bir veya daha sık değiştirilmelidir. Kıllar yıprandıkça fırçanın etkinliği azalır.

Diş fırçalarının bakteri barındırdığı gösterilmiştir (tuvalet sifonu çekildiğinde havaya salınabilen veya sahibi fırçasını tutmadan önce kirlenmiş bir yüzeye dokunduğunda diş fırçasına yayılabilen fekal koliform bakteriler dahil).  Diş fırçalarının bakteri barındırdığı gösterilmiş olsa da, bu bakterilerin sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, bazı hastalar diş fırçalarını sterilize etmekle ilgilenebilirler. Literatürde diş fırçasının sterilize edilmesiyle ilgili çok az veri olmasına rağmen, bir çalışma diş fırçasının yüzde 3 hidrojen peroksit veya Listerine gargaraya batırılmasının bakteri yükünü büyük ölçüde (yani yüzde 85) azalttığını göstermektedir.

Mikrodalga fırınlama veya diş fırçalarını bulaşık makinesine koyma, bu kadar yüksek ısı fırçaya zarar verebileceğinden önerilmez. Diş fırçası dezenfektan cihazları mevcuttur.

Diş Fırçalama Yöntemleri :

Dünya Diş Hekimleri Birliği, diş macunu kullanarak günde iki kez iki dakika boyunca dişlerin fırçalanmasını önermektedir. İki dakika fırçalamanın klinik olarak anlamlı plak kaldırma  sağladığı ve florür içeren bir diş macununun kullanılmasının biyofilm sıvısındaki ve tükürükteki florür konsantrasyon seviyelerini arttırdığı ve dişlerde çürük ve remineralizasyon riskinin azalmasıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Diş fırçalamanın birkaç tekniği vardır; herhangi birinin hastanın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak avantajları olabilir. Dünya Diş Hekimleri Birliği,  insanların diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derecelik bir açıyla yerleştirmesini ve dişeti kenarının hemen altından ve üstünden plağı uzaklaştırmasını ve diş fırçasını kısa hareketlerle hafifçe ileri geri hareket ettirmesini önerir.  Ön dişlerin iç yüzeylerini temizlemek için fırçayı dikey olarak eğmeli ve birkaç yukarı-aşağı hareket yapmalıdır.  Kullanılan teknik ne olursa olsun, fırçalama tüm yüzeylere temas etmelidir.

ONLİNE RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

HAKKIMIZDAMİADENTYeni Nesil Diş Hastanesi
444 5 642