Ortodonti

Ortodonti (diş teli) diş ve çene bozukluklarının önlenmesi, teşhis ve tedavisi kapsayan alandır. Çapraşık dişler kişileri rahatsız eden görünümleri, konuşma bozukluğu, ısırma-çiğneme güçlüğü gibi sıkıntılar dışında diş sağlığı açısından da önemli riskler barındırır. Çünkü bu tür diş yapısına sahip kişiler dişlerine ne kadar iyi bakarsa baksın, fırçalarken tam olarak temizleyemediği için çürük ve diş eti gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Dolayısıyla estetik kaygıların yanı sıra, ağız hijyeni ve potansiyel ağız ve diş hastalıklarını önlemek bakımından ortodonti (diş teli) tedavileri önemlidir.

Geçmişte bu tür tedaviler sadece çocuk ve ergenlerde uygulanabilirken günümüzde yetişkinlere yönelik tedavi yöntemleri de vardır. Ama çapraşık dişlerin erken yaşta teşhis ve tedavisi çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu nedenle çapraşık dişlenme belirtisi gösteren 6-7 yaşındaki çocukların mutlaka bir ortodontiste kontrol ettirilmesi gerekir.

Ortodonti (diş teli) tedavileri önemli ve uzun bir süreçte tamamlanabilen tedaviler olduğundan hekim-hasta iletişimi önem kazanır. Ortodonti (diş teli) tedavisi genel olarak ortalama 1,5-2 yıl sürer. Diş teli tedavisi süresi boyunca, hastanın 4 ila 6 hafta gibi periyotlarda hekim kontrolüne gitmesi gerekir. Bu nedenle çocuk ve/veya yetişkin hastaların doktorunu sevmesi, pozitif ilişki içinde olması önemlidir.

Ortodontik (Diş Teli) Tedavi Yöntemleri

Ortodontik Tedavi Nedir?

Çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini teşhis eden, önlemeye çalışan ve tedavi eden, diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

 

Dişler neden çapraşık olur ve nasıl tedavi edilir?

Diş büyüklükleri çene büyüklüğü ile uyumlu olmadığı zaman dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilir. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda dişleri tekrar olmaları gereken dizime getirmek için ortodontik tedavi uygulanır.

 

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir mi?

Ortodontik tedavide kesinlikle yaş sınırı yoktur.Ancak yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişebilir. Son yıllarda tüm dünyada erişkin ortodontisi yaygınlık kazanmıştır. Özellikle porselen braketler ve şeffaf plaklar kullanılarak estetik kaygıları da en aza indirmek mümkündür.

 

Diş telleri dişleri çürütür mü?

Teller dişleri kesinlikle çürütmez. Aksine braketlerin yapıştırıldığı alanlar altına bakteri giremediği için çürükten korunur. Ancak braketlerin etrafı daha çok bakteri tuttuğu için çürüme riski telsiz bir ağza göre daha çoktur. Ağız bakımı iyi olduğunda ve braketlerin etrafı ayrıntılı olarak temizlendiğinde bu risk ortadan kalkar.

 

Teller varken dişler fırçalanabilir mi?

Teller takıldıktan sonra dişler eskiden olduğu gibi rahatlıkla fırçalanabilir. Fırçalarken kopma, çıkma gibi riskler yoktur. Ancak daha ayrıntılı temizlik gerektirdiği için biraz daha dikkatli fırçalamak gerekir. Bunun için özel olarak tasarlanmış ortodontik fırçalar ve ara yüz fırçaları kullanılabilir.

 

Teller takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Tellerin kırılmasına sebep olabilecek sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Elma, armut gibi sert şeyler ısırılarak değil, kesilerek yenilmelidir. Özellikle erik, zeytin gibi çekirdekli gıdalar çekirdeği ayrıldıktan sonra yenilmelidir. Asitli içecekler içilmemeli, sakız, lokum gibi yapışkan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi

Sosyal hayatında tel görüntüsünden rahatsız olan hastalarda sadece dişleri kaplayan şeffaf plaklar ile dişleri düzeltmek artık mümkün. Kişiye özel yapılan bu plaklar rahatlıkla hasta tarafından takılıp çıkartılabilir ve gün içinde 20-22 saat takmak yeterlidir.

 

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Diş teli tedavi süresi hastanın ortodonti problemine göre farklılık gösterip 8-30 ay arası periyotlarda değişebilir. Normalde 18-24 ay gibi bir süre zarfında tedavi tamamlanır. Ciddi çene rahatsızlıklarında tedaviler 3 yılı bulurken, sıradan diş çarpıklığı tedavilerindeki süreç 1 yılı geçmemektedir. Ortodontist ve hasta işbirliğine kadar ileri olursa tedavi başarısının yüzdesi de o kadar yüksektir.