Evde Diş Bakımı

Evde bakım, hastanelere gidemeyecek kadar yaşlı, fiziksel engelli ve kronik hastalığı bulunan ya da yatağa bağımlı kişileri düşünerek geliştirilen bir bakım şeklidir. Bu kişilere kendi ev ortamlarında ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanır.

Diş çekimi, dişin kemikteki yuvasından çekilerek alınması işlemidir. Basit bir diş çekimi lokal anestezi eşliğinde ağızda görünen dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir.

Dişeti hastalıklarına, dişlerin yüzeyine yapışan ve plak denilen bakteriler sebep olur eğer plak temizlenmediğinde tartar (kalkülüs) denilen diştaşlarına dönüşür. Plak ve diştaşlarının birikmesi ağzımızda tahrip edici bakterilerin çoğalmasını sağlar ve bunun sonunda diş ve dişeti arasında cep denilen boşluklar ve dişeti çekilmeleri oluşur. Bakteriler dişin çevresindeki kemik tahribine yol açan enzim salgılarlar ve sonunda diş kaybedilir. Diş temizliği dişeti hastalıklarıyla mücadelenin temelini oluşturur.

Çünkü diş eti hastalıkları ile başa çıkabilmek için plakların, tartarların ve dişeti cebindeki bakterilerin ağız ortamından uzaklaştırılması gerekir. Uygun el aletleriyle ya da ultrasonik cihazlarla yapılan müdahaleler sonucunda bu zararlı oluşumlar temizlenir. Diş taşlarını temizlerken hava, su ve püskürtülen temizleme tozundan da faydalanılır.

Diş temizliğinin ilk amacı plakların, tartarların ve hasta dokuların temizlenmesidir dolayısıyla oldukça faydalı bir tedavi metodudur.

Daha önceden diştaşları nedeniyle dişetleri çekilmişse, diştaşlarını temizleyince diş kökleri açığa çıkar kişiler diştaşlarını temizletince köklerinin açığa çıktığını zannedebilirler. Aslında bunlar önceden kötü ağız bakımı ve diştaşları sebebiyle oluşmuş çekilmelerin sonucudur yapılan temizlik işleminin bir sonucu değildir operasyonla dişeti çekilmeleri yerine getirilemiyorsa dişetlerinin daha fazla çekilmemesi için iyi bir ağız hijyeni şarttır.

Diş taşı temizliği çok sık yapılıyorsa ağız temizliğinizin iyi olmadığı anlaşılır.

Dişlerinizi temizlettirdikten sonra hızlı bir şekilde yeniden diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız fırçalama şeklinizi gözden geçirmelisiniz.Temizlenen bir yer yeniden kirleniyorsa iyi bakılmadığı anlamına gelir. Ağız sağlığının genel vücüt sağlığının bir parçası olduğunu düşünerek dişetlerinizin bakımını ihmal etmeyin ve gerekiyorsa dişlerinizi mutlaka temizlettirin.

Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total, tam protezlerin yapılması gerekmektedir. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler kullanılır.

Kısmi diş eksikliğinde özel metallerin ve akrilik kombinasyonu ile yapılan kanca (kroşe) adı verilen metal parçaları ile dişe tutturulan protez çeşididir.

Kırık şekli ve boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle kolayca tamir edilebilir,tamir için çenelerden ölçü almak gerekebilir. Protezden düşen dişler de kolaylıkla tamir edilir.

Hastanın  kullanmakta olduğu protezinden düşen dişin yerine yeni protez diş takılması işlemidir.

Kırığın boyut ve şekline göre değişerek genelde 1-2 günde tamiri mümkün olmaktadır.

Protezin dişeti dokusuna değen yüzeyindeki alanın yeniden kaplanmasını içerir. Dişler çekildikten sonra dişleri tutan kemik küçülür (kemik rezorpsuyonu) ve bu küçülme devam ettikçe protezin yerine tam olarak oturmadığı farkedilir. Eğer bunun haricinde protez iyi durumdaysa diş hekimi protez için besleme tavsiye edebilir.

Kaplanmak üzere küçültülmüş diş ile kaplama arasında özel yapıştırıcı materyaller kullanarak kaplamanın dişe yapıştırılmasıdır.