(ESKİ) Restoratif

Diş sert dokularını ilgilendiren, bakteri kaynaklı ya da bakteri olmaksızın gelişilen tüm rahatsızlıkların ya da mevcut estetik şikayetlerin teşhis, tedavi ve takibinigerçekleştiren uzmanlık alanıdır. Restoratif diş hekimliği; çürük bilimi, koruyucu diş hekimliği ve estetik ya da kozmetik diş hekimliği alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Diş sert dokularını ilgilendiren,bakteri kaynaklı ya da bakteri olmaksızın gelişen tüm rahatsızlıkların ya da mevcut estetik şikayetlerin teşhis, tedavi ve takibini gerçekleştiren uzmanlık dalıdır.

Diş hastalıkları ve tedavisi kapsamında; erken dönem çürük teşhis ve tedavi planlaması, koruyucu diş hekimliği, kompozit dolgular, inley ve onley restorasyonlar, post-core uygulamaları, vital ve devital diş beyazlatma, kompozit ve seramik ön bölge laminant veneer ve tek üye seramik kron ve restorasyonlar yapılmaktadır.

Diş beyazlatma, lekelenen ve renk değiştiren dişlerin beyazlatılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, ileri dişeti sorunlarının söz konusu olmadığı durumlarda uygulanabilir. Hamilelik şüphesi olanlarda tedaviden kaçınılmalıdır.

Dişlerin lekelenmesi yani sararması ve orijinal rengini kaybetmesi bir çok sebebe bağlıdır. Bu sebepler;

 • Tütün ürünlerinin fazla kullanılması,
 • Gün içinde sık olarak çay, kahve ve renklendirici içeren içeceklerin tüketilmesi,
 • Gazlı içecekler içilmesi ve gazların dişin dış yüzeyine zarar vererek daha kolay leke tutmasına zemin hazırlaması,
 • Diş bakımının düzenli yapılmaması,
 • Yanlış diş fırçası seçimidir.

Diş fırçası günlük diş bakımının en önemli parçasıdır. Bu nedenle diş fırçası seçimi de önemlidir. Bir çok diş fırçası tipi mevcuttur. Diş fırçaları, sert, orta sert, yumuşak, kılların farklı dizilimi gibi değişik şekillerde üretilmektedir.

Diş fırçanızı seçerken yaşınız, diş yapınız, dişlerinizin aralıklı mı, bitişik mi olduğu çok önemlidir. Çünkü doğru seçilemeyen diş fırçası dişinizi ya zedeler ya da yeterli temizlik sağlamaz.

Diş beyazlatma tedavisi kendi içinde bazı uygulama tiplerine ayrılan bir tedavidir. Diş beyazlatmadaki bu yöntemler;

 • Ofis tipi diş beyazlatma ve
 • Ev tipi diş beyazlatmadır.

Ofis bleaching işlemlerinde, hastaya klinikte diş beyazlatma işlemi uygulanır. Bu işlemde, özel bir renk açısı jel ve ışın kullanılır. Uygulamalar bazı aşamalar izlenerek yapılır. Bu aşamalar şu şekildedir;

 • Hastanın dişleri kontrol edilir ve dişlerde sararma dışında bir sorun yoksa beyazlatma işlemi yapılır. Dişlerde herhangi bir sağlık problemi var ise önce bu problemler çözümlenmeli, ardından beyazlatma işlemi uygulanmalıdır.
 • Dişler beyazlatma için hazırlanır. Bu aşamada diş taşları temizlenir ve dişler parlatılır Çünkü beyazlatma işlemi temiz dişlere uygulanmalıdır. Bunun sebebi jel ve ışınların dişlere etkisini kaybetmeden eşit şekilde nüfuz etmesini sağlamaktır.
 • Dişler temiz ve kuru hale getirildikten sonra diş etleri koruma altına alınır. Bunun sebebi diş eti tarafından jelin emilmesini engellemektir. Diş eti koruma kalkanı özel bir materyal sürülerek sağlanır.
 • Diş etleri koruma altına alındıktan sonra dişler üzerine, beyazlatma sağlayacak olan renk ağartıcı jel sürülür. Bu jel beyazlık istenen tüm noktalara eşit bir şekilde, tabaka halinde uygulanır.
 • Jel sürüldükten sonra beyazlatma işleminin esas aşaması başlar. Bu aşama ışın kullanarak bleaching tedavisini uygulamaktır. Jel sürülen tüm dişler belli bir süre ışın sistemleri ile taranır.
 • Tüm dişler uygun süre ve şekilde tarandıktan sonra, diş ve diş etleri temizlenir. Bleaching seansı sonlandırılır.

Bu diş beyazlatma yönteminde öncelikle hastanın dişlerinden ölçü alınır. Alınan ölçüye bire bir şekilde uyan plaklar hazırlanır. Hazırlanan bu plaklar içine sürülmesi için hastaya renk ağartıcı jelden belli bir miktarda verilir. Verilen jel klinikte uygulanan jelden daha düşük dozdadır. Bunun sebebi olası aşırı uygulamaları engellemektir. Hasta günün herhangi bir zamanında plaka içine verilen jeli sürer ve plakayı dişlerine yerleştirerek doktorunun söylediği süre boyunca bekler. Uygulamalar genellikle akşam, dişler fırçalandıktan sonra önerilir. Uygulama sayısı ise doktor tarafından belirlenir.

Devital bleaching işlemi, endodontik tedavi geçiren dişlere kalıcı bir beyazlık sağlamak amacı ile yapılan beyazlatma yöntemidir. Devital bleaching yönteminde, kanal tedavisi gören ölü diş için beyazlatma işlemi uygulanır. Endodontik tedavi gören hastanın dişi kanal tedavisi ile onarılırken, tedavi sürecindeki uygun bir aşamada diş içine beyazlatıcı jel yerleştirilir. Bu yöntem ile diş beyazlatma tedavisi bir ölçüde gerçekleşebilir.

Bu tedavinin seans sayısı dişlerdeki lekelenme derecesine göre değişmektedir. Dişler ne kadar sararmış ise tedavi süresi o kadar uzar. Eğer dişlerde hafif bir sararma söz konusu ise, 2 seans yeterli olabilir. Fakat ciddi sararmalar ve sarı rengin diş etlerine doğru koyulaşması gibi lekelenme problemlerinde 4-5 seansa kadar işlem tekrarlanır.

Söz konusu tedaviden sonra, dişlerde hassasiyet meydana gelebilir. Bu hassasiyet, renk ağartıcı jelin dişlere nüfuz etmesi ve ışığın etkisinden kaynaklanır.

Bu tedavi seansları esnasında ve sonrasındaki en az bir hafta sigara çay, kahve, kırmızı şarap, meyve suları ve asitli içecekler tüketilmemelidir.

Hayır. Yapılan tedavinin bir kalıcılık süresi vardır. Bu kalıcılık her hastada farklı sürelerdedir. Çünkü her hastanın diş karakteri ve diş bakımına gösterdiği özen farklıdır. Eğer yapılan tedavinin uzun sürmesi isteniyorsa;

 • Doğru ürünler ile diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Gün içinde dişleri fırçalamak önemlidir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise gargara ya da dişlerin su ile yıkanması az da olsa önlem olacaktır.
 • Sigara, kahve ve çay tüketimi azaltılmalıdır.

Bu işlem belli zaman aralıkları ile bir kaç seans yapılarak idame ettirilebilir. Bu şekilde dişlerin beyazlığını kaybetmesi ve sil baştan beyazlatma tedavisi uygulanması önlenmiş olur.

Diş beyazlatma işlemi çok yönlü olan ve tedavi içeriği geniş olan bir yöntemdir. Bu nedenle de fiyat bilgisi için tedavi planı belirlenmelidir. Bu yüzden randevu alarak muayene olmanız gerekmektedir.