Miadent Diş
ONLİNE RANDEVU Hemen Ara

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği ; son dönemlerde popüler hale gelmeye başlamış bir sistemdir. Genel olarak manuel olarak yapılan diş tedavilerinin bilgisayar sistemi ile desteklenmesini sağlayan bir yöntemdir. Avantajları oldukça fazladır. Bu nedenle son zamanlarda pek çok diş hekimi tarafından desteklenmektedir. Dijital Diş Hekimliği gün geçtikçe çok daha genişliyor. Çünkü teknoloji arttıkça buna ayak uydurmak diş hekimliği alanında çok daha ileri seviyelere gitmeye yardımcı olur. Normalde diş muayenesi ya da diş tedavisi yapıldığı zaman geleneksel yöntemler ile tüm işlemler halledilirdir. Dijital Diş Hekimliği popüler hale gelmeye başladığından beri tüm işlemler bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Özellikle gülüş tasarımı gibi tedavi yöntemlerinde bilgisayar desteği aracılığıyla tasarımı yapılır. Bilgisayar üzerinden bu tasarım işlemleri tamamen tamamlandıktan sonra üretimi de yapılmaktadır. Diş hekimlerinin çoğu bu yöntemi kullanmaya başladı.

Dijital Diş Hekimliği Nedir ?

Dijital Diş Hekimliği nedir sorusu genelde bu yöntem ile diş hekimine başvurmak isteyenler tarafından merak edilen konulardan biridir. Dijital diş hekimliğinde geleneksel yöntemler artık kullanılmıyor. Bilgisayara üzerinden çok daha sağlıklı bir şekilde işlemlerin tamamlanması mümkündür. Hata payı çok daha aza indirilmiştir. Bu nedenle diş hekimleri dijital diş hekimliği konusunda kendini geliştirmeye başladı.

Dijital Diş Hekimliği nedir diye bakıldığı zaman aslında diş hekimliğinde uzun süredir kullanılan geleneksel yöntemler dışında bilgisayar teknolojisinden yararlanmak diye de tanımlanabilir. Bununla birlikte dijital diş hekimliğinin çok fazla avantajı da bulunur. Bu avantajlar sayesinde dişlerini yaptırmak isteyen kişiler bu teknolojiden faydalanmak istiyor. Aynı zamanda diş hekimleri bu konuda kendilerini geliştirerek daha iyi bir hizmet veriyor.

Dijital Diş Hekimliği avantajlarına bakıldığı zaman işlemlerin çok daha kısa bir sürede tamamlanıyor olması oldukça dikkat çeker. Bu sayede hem de çekimleri işlemleri daha hızlı hallediyor hem de dişlerini yaptıran kişiler çok daha çabuk bir şekilde diş tedavisini görmüş oluyor. Dijital diş hekimliği sayesinde ölçü alma işlemi neredeyse 3- 4 dakika içerisinde tamamlanır. Dişler ise aynı günde hazırlanabilir. Bu anlamda tedavi de aynı günde tamamlanmaktadır. Normalde diş tedavileri, ölçü alma işlemleri yaklaşık bir hafta içerisinde tamamlarken dijital diş hekimliği sayesinde bu süre çok daha kısa bir süreye indirilmiştir. Bu da hem diş hekimlerinin hem de dişlerini yaptıran kişilerin çok daha hızlı bir şekilde işlerini halletmesine neden olur. Hem tasarım aşaması hem de ölçü alma aşaması hastalar için çok daha konforlu bir hale gelmiştir. Aynı zamanda dijital diş hekimliğini öğürme refleksi ya da bir mide bulantısı yaşayan hasta grubu çok daha güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Tüm işlemler tamamen bilgisayar üzerinden tamamlandığı için hata ihtimali de oldukça azaltmıştır.

Cad/Cam Nedir ?

Cad Nedir ; konusu özellikle dijital diş hekimliğinden sonra gündeme başlayan konular arasında yer alır. Cad/ cam bilgisayar sistemleri üzerinden diş tasarımının ve üretiminin yapıldığı bir yöntemdir. CAD ‘Bilgisayar Destekli Tasarım’ın kısaltmasıdır. CAM ise ‘Bilgisayar Destekli Üretim’in kısaltmasıdır. Bilgisayar destekli olarak hem tasarım hem de üretim birleştirildiği zaman küçük kameralar aracılığıyla 3 boyutlu olarak görüntü taraması yapılır. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra da yine bilgisayar üzerinden protez yapımı desteklenir. Protezin tasarımı da minimum hata ile bilgisayar üzerinden yapılır. Tasarımdan sonra bu işleme özgü kazıyıcı cihazlar aracılığıyla bloklardan işlem yapılır.

Cam nedir ; sorusunun yanıtı bilgisayar üzerinden ağzın her bölgesinin taratılması ve protezin üretilmesi işlemine denilir. Son dönemlerde çok popüler hale gelmeye başladığı için teknolojiyle beraber de ilerlemeye başlayan bir sistemdir.

Cad/cam diş nasıl yapılır sorusuna bakılacak olursa aslında aşamalar halinde açıklanması çok daha iyi olur. Cad cam kısa bir süre içerisinde yapılan bir tedavidir. Geleneksel olarak kullanılan herhangi bir malzeme de kullanılmayacaktır. Kişinin ağız bölgesi optik bir kamera ile detaylı olarak incelenir. Tüm düzenlemeler ve restorasyonlar da bilgisayar üzerinden hızlı bir şekilde tamamlanır. Bu sayede hastanın yaşam kalitesi de oldukça artırılmış olur. Cad cam son zamanlarda en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

Dijital Diş Hekimliği ilk olarak tedavinin ilk aşamasına bakıldığı zaman ağız içerisine restore edilecek dişin hazırlığının yapılması gerekmektedir. Daha sonra hastanın ağzı içerisinde optik bir kamera ile görüntü tarattırmalıdır. Bu görüntüler ise direkt olarak cihaza kaydedilir. Bu işleme uygun olan özel yazılımlar sayesinde bilgisayar üzerinden hastaya en uygun olabilecek protezlerin tasarımı da hazırlanır. Ardından özel bir tornalama cihazı aracılığıyla restorasyon yapılır. Tüm bu işlemler bilgisayar üzerinden tamamlandıktan sonra ve üretimi gerçekleştirdikten sonra hastanın ağzına yerleştirilmektedir. Dijital diş hekimliği dişin birebir olarak üç boyutlu ölçüsünü çıkarmayı sağlar. Normalde dişin üzerine yumuşak bir malzeme koyulur ve bu malzemenin kalıbı alınır. Bu işlem yerine özel bir kamera aracılığıyla ağzın daha detaylı resmi alınarak tasarımı yapılır. Bu hasta sayısı açısından hem daha kolay bir işlemdir hem de daha hızlıdır. Dişin tam boyut ölçüsünü alan bu yöntem sadece birkaç dakika içerisinde uygulanır. Dişe en uygun protez ortaya çıkartıldığı için hastalara da sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir.

Cad/ Cam ile İmplant Tedavisi Yapılabilir Mi?

Tamamen bilgisayar üzerinden hızlı bir şekilde yapılması hastaların bu konuda çok daha istekli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bu işlemin farklı tedavilerde uygulanıp uygulanmadığı da pek çok kişi tarafından merak edilir. Dijital Diş Hekimliği ile Cad/ cam diş tedavisi sadece protez yapımında değil çok daha farklı işlemlerde de tercih edilmektedir. Porselen dolgu, lamina dolgu, kaplama, protez ve implant tedavilerinde de cad cam diş işlemi uygulanır. İşlemler çok daha kısa bir süreye indirilir. Özellikle bilindiği üzere implant tedavisi çok uzun süre gerektiren tedavilerden biridir. Cad cam diş işlemi sayesinde bu uzun tedavilerin süresi neredeyse yarıya indirilmiştir. Bu konu hasta açısından oldukça avantajlıdır.

Dijital Ölçü Nasıl Alınır ?

Dijital Diş Hekimliği ile teknolojinin bu alanda nasıl ilerlediği de söz konusudur. Diş hekimliğinde dijital ölçü alımı tamamen bilgisayar ve kamera ile gerçekleşir. Geleneksel diş hekimliğinde dolgu, kaplama ya da protez gibi işlemlerde dişin ve çenenin ölçüsünü almak için metal kaşıkların içerisinde hamur konulur ve dişlere bastırılır. Bu yöntem hastalarda olumsuz etkiye neden olur. Öğürme refleksini ya da mide bulantısını tetikler. Dijital diş hekimliği ise bu etkileri tamamen ortadan kaldıran bir yöntemle hastaların ölçüsünü çok daha kolay bir şekilde alır. Bu yöntem için geliştirilmiş olan optik bir kamera aracılığıyla ilk olarak dişler taranır. Daha sonra taranan görüntüler 3 boyutlu olacak şekilde bilgisayar ortamına aktarılır. Daha sonra 3 boyutlu tarama yöntemine geçilir. Cad cam diş tamamen hastaya uyumlu olacak şekilde tasarlanır. Ölçüde hata payı geleneksel yöntemlerde çok fazladır. Fakat bilgisayar ortamında bu hata payı çok düşürülür. Tüm vakalar ise bilgisayar ortamında arşivlenir. Böylece herhangi bir sorunda yeniden diş hekimine giderek ölçülere bakılabilir.

Dijital Diş Hekimliği Fiyatları ;

Cad cam diş tedavisi Ankara’da  ve diğer büyük şehirlerde oldukça yaygın bir hale gelmeye başlamıştır. Özellikle sırf bu işlem için şehir dışından gelen çok fazla hasta vardır. Bu anlamda Ankara’da bulunan diş merkezimiz ve diş hekimleri çok gelişmiş teknolojiler kullanır. Özellikle uzun süre diş hekimliği deneyimi olan diş hekimleri bu teknolojiyi de destekliyor. Dijital Diş Hekimliği Fiyatları ise hastanın yapacağı işlemlere göre değişiklik gösterir.

ONLİNE RANDEVU TALEBİ FORMU

* Girmiş olduğunuz bilgiler gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

HAKKIMIZDAMİADENTYeni Nesil Diş Hastanesi
444 5 642